Galeria Kolekcji Fibak powstała w 2001 roku, jej założycielem oraz właścicielem jest Wojciech Fibak. Galeria znajduje się w XVIII-wiecznej oficynie Pałacu Czapskich (obecnie gmach ASP), przy Krakowskim Przedmieściu 5 w Warszawie. Od samego początku intensywnie zaznaczała swoją obecność na rynku sztuki, rozwijała kontakty m.in. współpracę z I. Büchner i Galerią Program.
Wartość zgromadzonej kolekcji, a także położenie przy Trakcie Królewskim, na skrzyżowaniu kulturalnych szlaków Warszawy powoduje, że w krótkim czasie stała się jednym z ważniejszych miejsc prezentacji polskiej sztuki powojennej. Dobry duch warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych sprzyja pojawianiu się obok dzieł uznanych twórców, takich jak - T. Kantor, J. Lebenstein, W. Fangor, S. Gierowsk, R. Winiarski i prac młodego pokolenia, dopiero rozpoczynającego swoją artystyczną drogę.
Idea postrzegania sztuki jako najlepszej wizytówki i ambasadora Polski determinuje od lat działalność Wojciecha Fibaka. Stworzenie Galerii dało możliwość promocji i prezentacji polskiej sztuki współczesnej szerszemu gronu odbiorców, zarówno w kraju jak i za granicą. Przez blisko 20 lat w przestrzeni Galerii Kolekcji Fibak odbyło się kilkadziesiąt ważnych i kultowych wystaw znanych artystów takich jak: Stefan Gierowski, Teresa Pągowska, Wojciech Fangor, Jan Dobkowski, Artur Nacht-Samborski, Jan Berdyszak, Bronisław Kierzkowski, Tadeusz Mysłowski, ... Kolekcja jest żywym, podlegającym ciągłym zmianom organizmem, systematycznie powiększana o nowe obiekty czyni Galerię nieustannie ciekawym i zaskakującym miejscem.
Ponadto, Galeria Kolekcji Fibak jest miejscem, w którym prezentujemy sztukę, jak również popularyzujemy polską kulturę i twórców. Wojciech Fibak od wielu lat skupia wokół siebie wybitne osoby świata sztuki i z niezwykłą starannością wybiera dzieła, które wchodzą w skład jego kolekcji. Na ekspozycję składają się przede wszystkim prace artystów, którzy weszli już do kanonu sztuki współczesnej ale również twórcy młodzi, rozpoczynający swoją artystyczną drogę. Jako galeria nie zajmujemy się jednak typowo komercyjną działalnością. Nie „skupujemy” obrazów bo rozumiemy, że nie są one zwykłymi rzeczami. Dla nas są nośniki myśli i emocji twórcy, a my chcemy tę myśl przekazywać dalej.